Trafikte Sürücü Hataları

surucu ayna

Günlük hayatımızda risk ihtimalinin en çok olduğu yer trafiktir. Son yıllarda hızla çoğalan araç sayısı ve sürücülerden kaynaklanan hatalardan dolayı kazalar kaçınılmaz hale gelmektedir. Maalesef  her gün yüzlerce araç kazaya karışmaktadır ve bunun maddi manevi zararı olmaktadır. Trafikte yapılan hataların sebebi, sürücülerin eğitim sürecini yeterince dikkate almaması ve önemsiz bir şey gibi yansıtılmasıdır. Ehliyet sınavına yalnızca geçer not almak için üstünkörü çalışmak oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen bir hatadır. Bu yüzden her şeyin başı eğitimdir ve asla göz ardı edilmemelidir. Unutmayalım ki biz ne kadar eğitimli olsak da başka araç sürücülerinin yapabileceği hatalara karşı her zaman dikkatli olmalı, gözümüzü yoldan ayırmamalıyız.

En Çok Yapılan Sürücü Hataları

Trafikte en sık yaptığımız veya karşılaştığımız hataları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hız limitlerine uymamak, aşırı hız yapmak
 • Trafik lambalarına uymamak, kırmızı ışık ihlali
 • Uykusuz ve yorgun araç kullanmak
 • Alkol veya zararlı madde etkisi altında araç kullanmak
 • Yaya geçitlerine dikkat etmemek, yayalara geçiş hakkı tanımamak
 • Okul çevresinde kasis, yaya geçidi gibi önlemleri ihlal etmek
 • Hatalı sollama yapmak, geçiş kurallarına uymamak
 • Doğru yerde ve zamanda sinyal vermemek
 • Gerektiği yerde selektör ve korna kullanmamak
 • Araç donanımıyla alakalı bir sorun olduğunda görmezden gelip trafiğe çıkmak
 • Uyarı levhalarına uymayıp yasak olan yerlere park etmek
 • Takip mesafesini doğru ayarlayamamak
 • Yolcu indirme/bindirme kurallarını ihlal etmek
 • Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak
 • Emniyet kemeri takmamak
 • Tehlikeli ve aşırı yükleme yapmak
 • Trafikte telefonla konuşmak, mesajlaşmak
 • Çok yüksek seste ve dikkat dağıtacak bir şekilde müzik dinlemek
 • Ayna kontrolünü yapmamak

Trafik kazalarının bir parçası olmamak için, yukarıda sıraladığımız hatalarla karşılaşmamak için trafik ihlali yapmamalı ve bilinçli bir sürücü olabilmek için uğraşmamız gerekmektedir. Bu hataların birkaçını daha detaylı inceleyelim.

 

Ayna Kontrolü

Aynaları kontrol etmeden trafiğe çıkmak sürücülerin en çok yaptığı hatalardan biridir. Araç kullanırken sadece önümüzdeki araçları görmemiz yetmez, sağımızda solumuzda ve arkamızdaki araçların da kontrolünü sağlamalıyız. İlk olarak aynayı oturuş pozisyonumuza göre ayarlamalıyız. Sağ dikiz aynasını ayarlarken, arabanın merkezine (genellikle ön iki koltuk arası) doğru eğilin. Bu pozisyondayken sağ aynadan yine arabanın yüzde 5’lik kısmını görmelisiniz ve arkadaki trafiğe hakim olmalısınız. Dikiz aynasının arka camdan mümkün olan en uzak noktayı görebilecek şekilde ayarlanmalıdır.

Ayna kontrolünde önemli olan bir diğer konu ise kör noktadır. Kör nokta, üzerinde çok durulmayan, fakat güvenli sürüşü ciddi şekilde tehlikeye atan hataların başında gelir. Kör noktadan kaynaklanan kazalar şehirler arası yollarda çoğunlukla şerit değiştirme sırasında yaşanırken, şehir içi trafikte ise sürücüler tarafından fark edilmesi zor olan araçlar (motosiklet, bisiklet) buna sebep olmaktadır.

surucu dikiz ayna

 

Aşırı Hız

Trafikte belirlenmiş hız limitlerine uymamak aşırı hız yapmak çok üzücü sonuçları olan bir hatadır. Aşırı hız yapmak aracın kontrolünü kaybettirdiği gibi diğer araçları ve yayaları da savunmasız hale getirir. Hız ne kadar artarsa aracın kontrol edilmesi de o oranda güçleşir .Özellikle hız sınırına uyulmasının zorunlu olduğu belirtilen dönemeçler, eğimli yol kesimleri söz konusu olduğunda yüksek hız direkt olarak kaza nedeni olabilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu düzenleme ile yerleşim yerleri içindeki hız sınırı 90 kilometreye çıkarılmıştır. Şehir içinde ise 70 kilometre olan hız sınırının 90 kilometreye çıkarılmasıyla birlikte radar uygulamalarına da yoğunluk verilmektedir.

Minibüs ve otobüsler için yerleşim yerlerinde 50 km/h, şehirlerarasında 90 km/h, bölünmüş yollarda 110 km/h, otoyollarda 120 km/h olarak belirlenmiştir.

Kamyonetler için yerleşim yerlerinde 50 km/h, şehirlerarasında 80 km/h, bölünmüş yollarda 90 km/h, otoyollarda ise 100 km/h olarak belirlenmiştir.

Tehlikeli madde taşıyan araçlarda yerleşim yerlerinde 30 km/h, şehirlerarasında 50 km/h, bölünmüş yollarda 45 km/h, otoyollarda ise 60 km/h olarak belirlenmiştir.

Kamyon çekiciler için yerleşim yerlerinde 50 km/h, şehirlerarası 80 km/h, bölünmüş yollarda 8 km/h, otoyollarda ise 90 km/h olarak belirlenmiştir.

Motosikletler için yerleşim yerlerinde 50 km/h, şehirlerarası 80 km/h, bölünmüş yollar 90 km/h, otoyollarda ise 100 km/h olarak belirlenmiştir.

trafikte hiz

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokole göre hız sınırını aşan araç sürücülerine ceza uygulanabilmesi için aracın giriş ve çıkış noktalarında uyguladıkları hızın yönetmelikte belirtilen hız limitini yüzde on oranında geçmiş olması gerekmektedir.

Emniyet Kemerini Takmak

Trafikte 5 Altın Kural adlı makalemde de bahsettiğim gibi, ciddi oranda hayati önem arz eden bir diğer kural emniyet kemerinin bağlanmasıdır. Ülkemizde emniyet kemerini kullanmayan sürücü sayısı oldukça fazladır ve maalesef kazaların ölümle sonuçlanmasına sebep olur. Emniyet kemerinin bağlanması; ağır yaralanma riskini otomobillerde %45, kamyonetlerde ise %60 oranında azaltmaktadır. Doğru takılmış bir emniyet kemeri insan bedenini büyük oranda korur. Kaza esnasında çarpmanın tek bir yerde toplanmayıp dağılmasını sağlar ve bu sayede koltuktan fırlamayı engelleyerek en hassas organlarımızın bulunduğu kafa ve omuriliği bir yere çarpmaktan korur.

Bu konuda en büyük yanılgıya düşülen konu gideceğimiz mesafedir. Nasıl olsa kısa mesafe takmama gerek yok gibi bir düşünceyle yola çıkılmamalıdır. Bu konuyla ilgili çok çarpıcı açıklamalar bulunmaktadır. Ölümlü kazaların %80 i evimize çok yakın mesafelerde (30-35 km uzaklıkta) ve 55-60 km h hızın altında meydana gelmektedir.

surucu

 

Sollama

Trafikte hatalı sollama en çok yapılan hatalar arasında yer alır. Hatalı sollama en çok ölümün yaşandığı trafik kuralı ihlalidir çünkü kafa kafaya çarpışma kazanın şiddetini kat kat arttırmaktadır. Sollama yaparken dikkat etmemiz gereken unsurlardan bahsedelim. Öncelikle adından da anlaşılacağı üzere sollama- önümüzdeki aracında sol şeridinden yapılır. Bunu yaparken sola sinyal vermek diğer araçların sizin hamlenizi görmesini sağlamak gerekir. Gündüz trafiğinde yapılıyorsa korna gece yapılıyorsa da selektör yaparak uyarılmalıdır. Tüm bunları yaparken geçilecek araç ile aranızdaki takip mesafesini de korumalısınız. Ancak tüm bu kurallar bir yana her yol sollama yapmaya uygun değildir.

Uygunluğunu anlamak için trafik yol çizgilerinin ne anlama geldiğini bilmelisiniz. Kesik kesik yol çizgisi yukarıda bahsettiğim kurallar dahilinde sollama yapmaya uygun bir yol olduğunu gösterir ve şerit değiştirebilirsiniz. Sürekli yol çizgisi kesinlikle sollama yapılmaya uygun olmadığını şerit değiştirilemeyeceğini gösterir. Sürekli kesikli yol çizgisi ise sadece bir yöndeki araçlar için sollamanın yapılabileceğini ifade eder. Köprü üstü-virajlar-tünel ve tepe üstlerinde kesinlikle sollama yapılmamalıdır. Hatalı sollamanın elbette ki trafik cezası bulunmaktadır ama unutmayın ki esas olan can güvenliğidir.

izmir park surucu kursu4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir