Trafik Levhalarının Anlamları ve Resimleri 2021

otomag 7601 e9b2403e 0faa 4240 ad4b 90084242db9b 1920x1080

Trafik levhaları trafiğe çıkan her sürücünün mutlaka dikkat etmesi gereken uyarı işaretleri. Trafik kurallarını ve gerekliliklerini uygulama açısından önemli bir yeri olan trafik işaretleri mutlaka izlenmeli. Trafiğin akışı, yolun durumu ve birçok bilgiyi trafik işaret ve levhalarından öğrenebiliyoruz. Peki trafik işaretleri ve anlamlarını biliyor muyuz? Trafik levha işaretlerinin anlamları nedir?

Trafik levhaları

Trafikte güvenliği sağlamanın önemli koşullarından biri trafik uyarı işaretleri. Sağlıklı bir yolculuk yapmak ve trafik kurallarına uymanın başında gelen trafik levhaları ne anlama geliyor? Trafik levhaları işaret ve anlamları trafiğe çıkmış veya çıkacak her sürücü ve sürücü adayının dikkat etmesi ve bilmesi gereken önemli bir detay. Ayrıca bu işaret ve levhalar sadece sürücüleri değil aynı zamanda trafiğin ayrılmaz bir parçası olarak kabul gören yayaları da ilgilendiriyor.

Trafik İşaretleri

Trafik işaretleri; Tehlike Uyarı İşaretleri, Trafik Tanzim İşaretleri, Bilgi İşaretleri, Durma ve Park etme İşaretleri, Yatay İşaretleme, Yeni Standart Trafik İşaretleri 6 ayrı kategoriye ayrılıyor. Kimi trafik işaretleri tehlike ile ilgili bir uyarı verirken kimi trafik levhaları da olası tehlikelerde önlem amaçlı bilgi veriyor. Peki kendi içinde de ayrılan bu trafik levhaları ve trafik levhası anlamları nedir hep birlikte bakalım.

Trafik Levhası Anlamları

Tehlike Uyarı İşaretleri, Trafik Tanzim İşaretleri, Bilgi İşaretleri, Durma ve Park etme İşaretleri, Yatay İşaretleme, Yeni Standart Trafik İşaretleri olarak birkaç grupta ele alınan trafik levhaları içeriklerini tek tek ele alalım.

Tehlike Uyarı İşaretleri

Yolda genellikle yolun durumu ile ilgili bilgi veren; dönüş, kavşak ve yol çalışması gibi bilgileri içeren trafik levhaları Tehlike uyarı işaretleri başlığının altında toplanıyor. Bu trafik levhaları T ile başlıyor.

Sağa Tehlikeli Viraj (T-1a): Yolun sağında tehlikeli bir viraj çıkacağı ve yavaş hareket edilmesi gerektiğini belirtiyor.

sağa tehlikeli viraj

Sola Tehlikeli Viraj (T-1b): Yolun solunda tehlikeli bir viraj ile karşılaşılacağını ve hızınızı azaltmanız gerektiğini belirtiyor.

t1b

Sağa Tehlikeli Virajlar (T-2a):  Yolda sağa doğru tehlikeli birden fazla viraj olduğunu ve hızının azaltılması gerektiğini belirtiyor.

t2a 150x132 1

Sola Tehlikeli Virajlar (T-2b): Yolda sola doğru birden fazla tehlikeli viraj olduğunu ve hızınızı azaltmanız gerektiğini belirtiliyor.

sola tehlikeli devamli virajlar levhasi 0773

Tehlikeli Eğim İniş (T-3a): Tehlikeli olabilecek eğimli inişleri ifade eden bu trafik levhası ile karşılaşıldığında hızın da azaltılması gerekli.

t3a 150x112 1

Tehlikeli Eğim Çıkış (T-3b): Yolda rampa ya da tümsek çıkacağını ve bu nedenle de hazırlıklı olmak gerektiğini belirtiyor.

t3b 150x150 1

Diğer Trafik Uyarı İşaretlerini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

trafik levhaları

 

Trafik Tanzim İşaretleri

Yollarda hayati öneme sahip bir diğer trafik işaretleri ile Trafik Tanzim işaretleri. Öncelik gerektiren Trafik tanzim işaretleri, Yasak ya da Kısıtlama Bildiren Trafik Tanzim İşaretleri,  Mecburiyetleri Anlatan Trafik Tanzim İşaretlerinin açıklaması ve levhaları.

Yol Ver (TT-1): Yolların birleştiği kavşaklar üzerinde bulunan bu trafik levhası ana yolda bulunan araçlara öncelik verilmesi gerektiğini belirtiyor.

tt1 150x113 1

 

Dur (TT-2): Herhangi bir yola girmeden ve hamle yapmadan önce tüm araçlara yol verilmesi gerektiğini belirtiyor.
tt2 150x113 1

Karşıdan Gelene Yol Ver (TT-3): Dar yollar üzerinde karşıdan gelen araçların önceliği olduğunu belirtiyor.

tt3 150x113 1

Diğer Öncelik gerektiren Trafik tanzim işaretleri ve anlamlarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

trafik tanzim

 

Yasak ya da Kısıtlama Bildiren Trafik Tanzim İşaretleri ve Mecburiyetleri Anlatan Trafik Tanzim İşaretleri

yasak ya da kisitlama

Trafik Bilgi İşaretleri

Yol güvenliği açısından önemli bir diğer trafik işaretleri ise Trafik Bilgi İşaretleri. Bu trafik levhaları yol boyunca şehirleri, yerleşim yerlerini ve yakın çevresinde bulunan hizmet birimleri hakkında bilgi veriyor. Bu trafik bilgi işaretleri yolun kenarlarında veya üst levhalarda bulunuyor. Kısaca “B” harfi ile kodlanıyor.

bilgi isaretleri

 

Durma ve Park etme İşaretleri

Yolda yine önemli olan bir diğer trafik işaretleri ise Durma ve Park etme işaretleri. Engelli alanlarına ve yasak park alanlarına park etmemek mağduriyet yaratmamak için dikkat edilmesi gereken işaretlerdir.

parketme

Yatay İşaretleme

Yatay işaretleme levhaları da zeminin üzerinde olup araçlara o yol, araç ve yol şeritleri ile ilgili bilgi verir.

yatay

Yeni Standart Trafik İşaretleri

Yol kullanıcılarını yani sürücü, yolcu ve yayaları, yoldaki olası tehlike veya bilgi verilmesi gerek duyulan haller için kullanılan işaret levhalarına yeni standart trafik işaretleri denir.

Diğer trafik işaret ve levhalarında olduğu gibi Yeni standart trafik işaretleri  de, sürücülerin daha dikkatli olmalarını, seyir hızlarını düşürmeleri, belirtilen kısıtlamalara, yasaklara ve uyarılara uymalarını gerektiğini bildirir.

standart

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir